Yüksek kaliteli döküm kalıp parçalarının geometrisi nedir?

- Jul 25, 2018-

Yüksek kaliteli döküm kalıplarının günlük işlenmesi ve üretimi sürecinde, yüksek kaliteli döküm kalıpları için birçok gereklilik olduğu bulunmuştur. İşte bu genel bir bilgidir:

1. Döküm kalıbı tarafından tasarlanan kalıp parçaları, parçaların çiziminde gerekli olan işleme kalitesine, yani parçaların yapısına, işlenmenin nispeten kolay olmasını sağlamalı ve iş yükünün mümkün olduğunca küçük.

2, döküm kalıp parçaları, parça işleme yüzey şekli dağılımı gibi yüksek verimli işleme yöntemleri kullanmak için kolay olmalı, standartlaştırma, standardizasyon kullanmaya çalışın.

3. Döküm kalıbının parçalarının tasarımı, parçaların işleme iş yükünü azaltmak için faydalı olmalıdır, yani iş yükünü ve aletlerin, elektrotların ve malzemelerin tüketimini azaltmak için işlem yüzeyinin en aza indirilmesi gerekir.

4. Döküm kalıbının parçalarının malzemesi, kolay işlenmek için tamamen dikkate alınmalıdır. Mümkün olduğunda geri çekilme pozisyonunu bırakın.

Parçada delik açıldığında, delme derinliği azaltılmalıdır. Mümkün olduğunca, deliğin derinliği, diyaframın 5 katından büyük veya buna eşit değildir.

Parçanın yapısı, parça işleme sırasında olduğu gibi, işleme işlemi sırasında yardımcı süreyi kısaltmaya yardımcı olur, kolay yerleştirilmeli ve kelepçelenmelidir.

5. Döküm kalıbının parçaları işlem sırasında iyi sertliğe sahip olmalıdır. Bazı parçalar sertliği arttırmak, tercihen delik delme deliği, küçük göbek, merdiven çapı gibi olmalıdır, çap benzer olmalı ve çap bir yönde azalan veya artmalıdır.

6. Döküm kalıbının parçalarının yapısı, işlem sırasında güvenliği dikkate almalıdır. Bir döküm kalıbı parçası tasarlarken ve yapısal işlenebilirliğini ölçerken, tasarımcı tüm parça parçasının olası üretim sürecini tamamen göz önünde bulundurmalıdır. Yapısal işlenebilirliği yerine getirirken, hammaddelerin tasarrufuna da dikkat edilmeli ve üretim maliyetini düşürmek için çeşitli parçaların, kullanım performansını etkilemeden, pahalı olmayan malzemeler ve uygun boş üretim yöntemleriyle imal edilmesi ve üretilmesi gerekmektedir.